Dolina Kościeliska

Dolina Kościeliska

Dolina Kościeliska jest to dolina walna, tj sięgająca od podnóża Tatr do ich głównego grzbietu – grani głównej Tatr. Dolina ta jest orograficznie prawą odnogą doliny Czarnego Dunajca, do której uchodzi w Kirach.

Dolina Kościeliska ma liczne boczne odgałęzienia, największe z nich to Dolina Miętusia, Dolina Tomanowa i Dolina Pyszniańska (Pyszna). Pozostałe większe odgałęzienia to: Żleb pod Wysranki, Wąwóz Kraków, Wściekły Żleb, Dolinka Iwanowska oraz Dolina Smytnia. Natomiast dnem doliny płynie Kościeliski Potok.

Najwyższym punktem w otoczeniu Doliny Kościeliskiej jest Błyszcz (2159 m), zaś z doliny jest widoczna, ale nie leży bezpośrednio nad nią, Bystra (2248 m) – najwyższy szczyt Tatr Zachodnich.

Dolina Kościeliska tworzy długi i głęboki wąwóz skalny, jego ściany w trzech miejscach zwanych bramami zbliżają się blisko do siebie. A są to: Niżnia (Brama Kantaka), Pośrednia (Brama Kraszewskiego) i Wyżnia Kościeliska Brama (Brama Raptawicka).

Przed wlotem do Doliny Kościeliskiej znajdują się płatne parkingi dla samochodów osobowych i autobusów. Do doliny obowiązuje zakaz wjazdu pojazdów. Dolinę można zwiedzać pieszo lub góralskimi dorożkami (w lecie) oraz saniami (w zimie). W sezonie turystycznym ruch w dolinie jest olbrzymi – jest to jedno z najbardziej zatłoczonych miejsc w Tatrach.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *