Dąb Bartek

Dąb Bartek

Dąb Bartek to jeden z najstarszych w Polsce dębów, od 1954 roku chroniony prawem jako pomnik przyrody, rosnący na terenie leśnictwa Bartków (nadleśnictwo Zagnańsk), przy drodze wojewódzkiej nr 750 z Zagnańska do Samsonowa, w województwie świętokrzyskim.

W okresie międzywojennym wiek dębu oceniano nawet na 1200 lat, jednak Cezary Pacyniak w publikacji z 1992 roku „Najstarsze drzewa w Polsce” podał wyniki swoich badań, według których wiek Bartka wynosił wówczas 654 lata.

W 1829 roku dąb miał czternaście konarów głównych i szesnaście bocznych, zaś w 2008 osiem konarów głównych. W roku 1906 dąb ucierpiał od pożaru pobliskich zabudowań, natomiast w 1920 pień drzewa zacementowano; plombę tę w 1978 usunięto, a ubytek wypełniono plombą z żywicy i zamaskowano płatami kory.

Próchnienie pnia stało się poważnym problemem: grubość zdrowej tkanki nie przekracza 20 cm, zaś w wielu miejscach wynosi zaledwie 5 cm. Stary dąb zaczął się niebezpiecznie przechylać pod ciężarem jednego z konarów, więc w 2011 roku podjęto próby ratowania powoli obumierającego drzewa. Najnowsza koncepcja ratunku dotyczy wykonania łuku, do którego dąb mógłby zostać podwieszony – ma to pozwolić uniknąć ewentualnego złamania czy też wywrócenia się drzewa. Koszt realizacji łuku wyniesie 2 miliony złotych. Ministerstwo Środowiska zgodziło się przeznaczyć pieniądze na ten cel, ale najpierw niezbędne będzie wykonanie dokumentacji i opracowania, co wyniesie około 100 tysięcy złotych. Wiele fundacji, mediów oraz osób prywatnych rozpoczęło zbiórkę funduszy przy jednoczesnym nagłaśnianiu problemu.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *